ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ (FELLOWSHIP) ΓΙΑ ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΟ ΦΙΛΕΛΛΗΝΙΣΜΟ (15.11.2020)

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

- Θεάτρου

Κοινοποίηση:
- AUTh News
- Κέντρο Ελληνικών Σπουδών Πανεπιστημίου Harvard (Ναύπλιο)

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί η ανακοίνωση του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Harvard, σχετικά με τη χορήγηση μίας (1) υποτροφίας (fellowship) για μεταδιδακτορική έρευνα στο θέμα του Φιλελληνισμού, με αφορμή τον εορτασμό 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821.

Η ερευνητική προσέγγιση μπορεί να περιλαμβάνει, αλλά να μην περιορίζεται, (σ)τους τομείς: πνευματική ιστορία, περιφερειακές και εθνοτικές σπουδές, ανθρωπολογία, τέχνη, εκπαίδευση, φιλοσοφία, πολιτική επιστήμη, θρησκευτικές σπουδές, κοινωνιολογία, σπουδές φυλής και φύλου. Ιδιαίτερη έμφαση θα δοθεί σε προτάσεις που επικεντρώνονται στον Φιλελληνισμό στη σύγχρονη πολιτική σκέψη, στη σχέση Ελλάδας και ΗΠΑ, καθώς επίσης και Harvard, κατά το 19ο αιώνα.

Η υποτροφία χορηγεί ετήσιο επίδομα ύψους 15.000 ευρώ και αφορά υποψήφιους/-ες που είναι κάτοχοι κάτοχοι διδακτορικής διατριβής, η οποία θα πρέπει να έχει υποστηριχτεί πριν την 1η Ιουλίου 2020

Προθεσμία υποβολής αίτησης είναι η 15η Νοεμβρίου 2020

Ioanna Korpidou