Ανακοίνωση από το Ευρωπαϊκό Γραφείο Κύπρου - European Office of Cyprus

THE MUNICIPALITY OF NICOSIA PARTICIPATES IN A NEW INNOVATIVE PROJECT FOR THE USE OF ARTIFICIAL INTELLIGENCE FOR THE DEVELOPMENT OF DATA DRIVEN POLICIES

The Municipality of Nicosia participates in the project "AI4PublicPolicy" which has as its main goal the use of new technologies such as artificial intelligence and cloud technologies (Cloud Computing) to promote digital transformation and the development of new methodologies in policy development.

EDUCATION, CULTURE AND SOCIETY

EUROPEAN VOCATIONAL SKILLS WEEK: ‘VET FOR GREEN AND DIGITAL TRANSITIONS'

The European Vocational Skills Week 2020 will take place digitally across the European Union from 9 to 13 November 2020. It is organised by the European Commission in partnership with the German Federal Ministry of Education and Research, as part of the German Presidency of the Council of the EU.

Find out more here.

SDGs HAVE NEVER BEEN SO RELEVANT FOR THE EU SAY REPRESENTATIVES OF REGIONS, CITIES AND THE EUROPEAN COMMISSION

On 21 October, the European Committee of the Regions, EUROCITIES, CEMR, PLATFORMA and Regions4 organised a workshop on the role of the SDGs in the crisis recovery. While there is a real risk of a backsliding of the SDGs, in particular at national and EU level, all local and regional speakers confirmed that in their regions and cities, SDGs were more relevant than ever to manage our way out of the pandemic and recover from the crisis.

MIGRATION: WORSENING CONDITIONS FOR MIGRANTS AND REFUGEES ACROSS EUROPE

The Coronavirus pandemic continues to severely affect migrants and refugees. Difficulties to enter the EU, increasing reports of pushbacks and violence at the borders, and worsening conditions in reception centres are some of the main concerns the EU Agency for Fundamental Rights (FRA) identifies in its latest migration quarterly bulletin. At the same time, the European Commission’s new Migration and Asylum Pact kicks off new discussions about the future EU migration and asylum framework.

REMOVING THE SCARS OF ANTISEMITISM REMAINS AS RELEVANT AS EVER

The wave of violent anti-Jewish pogroms on 9 November 1938 – the so-called ‘Kristallnacht’ – is a poignant reminder of why Europe needs to eliminate once and for all the persistent antisemitism that pervades society. Antisemitism makes many Jews question why remain in Europe.

ENVIRONMENT AND ENERGY

SUPPORTED BY BREAKTHROUGH ENERGY, THE EUROPEAN GREEN HYDROGEN ACCELERATION CENTRE WILL ADVANCE A SECTOR THAT IS KEY TO MEETING EUROPE’S NET-ZERO GREENHOUSE GAS EMISSIONS GOAL BY 2050

On 4 November, EIT InnoEnergy, the leading engine for innovation and entrepreneurship in sustainable energy in Europe, launched the European Green Hydrogen Acceleration Centre (EGHAC), an unprecedented effort to support the development of an annual EUR 100 billion green hydrogen economy by 2025 that could create half a million direct and indirect jobs across the green hydrogen value chain.

HEALTH

CORONAVIRUS: EUROPEAN COMMISSION LAUNCHES NEXT-GENERATION INTERNET OF THINGS PROJECT FOR INNOVATIVE HEALTHCARE SOLUTIONS

The EU-funded “Intelligent Internet of Things” project will focus its efforts on improving digital healthcare solutions and helping relieve pressure on hospitals in light of the increasing rate of coronavirus infections.

RESEARCH AND INNOVATION

CORONAVIRUS: €128 MILLION GRANTED FOR RESEARCH TO ADDRESS PRESSING NEEDS AND THE SOCIO-ECONOMIC IMPACT OF THE PANDEMIC

Following the selection announcement in August, the Commission has now signed grant agreements, under Horizon 2020, with 23 new research projects that will receive a total of €128 million to address the continuing coronavirus pandemic and its effects.

ERC ANNOUNCES 34 NEW SYNERGY GRANTS

Thirty-four research groups will receive EUR 350 million in total to address some of the world’s most formidable research problems spanning multiple scientific disciplines. More than 440 proposals were submitted in this Synergy Grant call, making it one of the most competitive in ERC history. The funding helps groups of two to four outstanding researchers bring together complementary skills, knowledge and resources in one ambitious project.